Kamień nazębny powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki, która pozostała na zębach i stwardniała, do czego dochodzi nawet w 26 godzin. Kiedy to nastąpi, powstaje kamień, który jest jeszcze trudniejszy do usunięcia. Dlatego też o wiele łatwiej jest zapobiegać jego powstawaniu niż go usuwać. Obecność kamienia może prowadzić do problemów w jamie ustnej, w tym ubytków, próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów zdrowotnych. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zapobiec niewygodnemu wpływowi kamienia na Twoje zęby.
Spis treści
- Jak dbać o higienę jamy ustnej
- Jak powstaje kamień nazębny
- Jaka szczoteczka zahamuje osadzanie się płytki nazębnej
- Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny
- Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego - podsumowanie
Jak dbać o higienę jamy ustnej
Odpowiedź na pytanie o sposób dbania o higienę jamy ustnej jest dość łatwa. Szczotkuj zęby regularnie, stosując odpowiednią technikę. Szczotkowanie zębów rano i przed pójściem spać powinno zająć Ci co najmniej 30 sekund, a najlepiej dwie minuty - istnieją specjalne zaprojektowane do tego aplikacje lub szczoteczki samodzielnie odmierzające czas (tę funkcję posiadają wszystkie szczoteczki soniczne Abee). Szczotkuj dokładnie zęby szczoteczką soniczną, dzięki której dotrzesz do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Badania wykazały, że szczoteczki soniczne mogą być bardziej niezawodne i skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej niż szczoteczki manualne.
Używaj pasty do zębów z kontrolą kamienia nazębnego i fluorem. Tego typu pasty do zębów zawierają pirofosforany, które pomagają zapobiegać twardnieniu płytki nazębnej, natomiast fluor pomaga naprawić wszelkie uszkodzenia szkliwa. Niektóre zawierają nawet antybiotyk triklosan, który zwalcza bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej.
Nitkuj zęby codziennie, nawet jeśli regularnie szczotkujesz je szczoteczką soniczną. Codzienne szczotkowanie połączone z nitkowaniem wyeliminuje płytkę nazębną, która dostała się między zęby i zapobiegnie tworzeniu się kamienia w trudno dostępnych miejscach.
Uważaj na to, co jesz i pijesz. Skrobiowe i cukrowe pokarmy sprzyjają rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Tak więc jedzenie dużej ilości tych pokarmów zwiększa ilość bakterii, które uwalniają kwasy i uszkadzają zęby. Ogranicz spożycie słodyczy i pokarmów zawierających dużo cukru. Uważaj też na podjadanie. Nie trzeba rezygnować ze słodyczy czy przekąsek, wystarczy uważać na ich częstotliwość i sumiennie szczotkować i nitkować zęby. Upewnij się, że pijesz dużo wody po każdym posiłku, aby zmniejszyć gromadzenie się płytki nazębnej i zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Zrównoważona dieta odpowiada za nawet 70% sukcesu. Cukry proste, alkohol, niezbilansowane posiłki, a nawet nieregularne jedzenie - to wszystko przekłada się na kondycję całego naszego ciała, w tym naszych zębów.
Unikaj tytoniu. Według badań osoby, które palą lub używają innych produktów tytoniowych są bardziej podatne na posiadanie kamienia na zębach i pod dziąsłami. Ponadto tytoń sprzyja rozwijaniu się paradontozy oraz innych chorób o podłożu stomatologicznym. To z kolei prowadzić może do szybszej utraty zębów.
Aby zapobiec szybkiemu powstawaniu kamienia nazębnego warto zadbać o dobrej jakości szczoteczkę soniczną, która pomoże Ci dotrzeć tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka manualna oraz tradycyjna szczoteczka elektryczna.
Jak powstaje kamień nazębny
Nasza jama ustna jest domem dla bakterii, które żywią się resztkami jedzenia zalegającymi w jamie ustnej. Bakterie te tworzą niewidzialny biofilm, który osadza się na każdym z naszych zębów. Ta płytka tworzona przez bakterie wytwarza kwasy za każdym razem, gdy jemy coś zawierającego cukier. Substancje te mają szkodliwy wpływ na szkliwo zębów i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.
Kamień nazębny powstaje, gdy płytka nazębna tworząca się na zębach twardnieje. To lepka, bezbarwna powłoka zawierająca bakterie i cząsteczki jedzenia. Płytka nazębna stale tworzy się na zębach, ale kamień nazębny tworzy się tylko wtedy, gdy nie jest usuwana z powierzchni zęba przez szczotkowanie lub nitkowanie.
Szczotkowanie zębów zwykłą szczoteczką i wodą z pastą może niedokładnie usunąć płytkę nazębną. Szczoteczki soniczne wykorzystują efekt kawitacji (przeczytaj o nim więcej w naszym artykule Jak działa szczoteczka soniczna), przez co zdecydowanie skuteczniej zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej.
Jaka szczoteczka zahamuje osadzanie się płytki nazębnej
Szczoteczki soniczne to niesamowite urządzenia, które wykorzystują najnowocześniejszą technologię, aby dbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł. Dzięki zastosowanemu w nich rozwiązaniu sonicznemu, główka szczoteczki Abee wibruje do 96 000 ruchów na minutę, co sprawia, że są one niezwykle skuteczne w czyszczeniu zębów. W ofercie Abee znajdują się szczoteczki, które doskonale radzą sobie z powstającym kamieniem nazębnym i hamują jego rozwój, co przyczynia się do utrzymania zdrowego i pełnego uśmiechu przez długi czas.
Wśród dostępnych szczoteczek Abee Sonic wybierz białą lub czarną Sonic 2.0, Sonic 2.0 Ultra lub jedną z naszych propozycji premium: Abee Sonic ST lub ST Ultra. A może skusisz na się zestaw ze stacją UV, która dodatkowo dezynfekuje aż do 4 główek jednocześnie? Rozwiązanie idealne dla rodziny.
Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień nazębny
Szczoteczka soniczna służy przede wszystkim zapobieganiu powstawania kamienia. Radzi sobie także w początkowych etapach jego rozwoju, jednak kamień, który już zadomowił się na naszych zębach musi być usuwany w gabinecie stomatologicznym. Nie jest to przyjemne doznanie ani dla nas ani dla naszego portfela, choć obecnie usuwanie płytki nazębnej u dentysty odbywa się już całkowicie bezboleśnie i bardzo szybko. Aby jednak nie narobić sobie kłopotów, warto jak najszybciej zadbać o dobre nawyki i wprowadzić codzienny rytuał mycia zębów szczoteczką soniczną do naszego życia.
Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego - podsumowanie
Profilaktyka to podstawa, im wcześniej zostanie wdrożona tym lepiej. Kamień może pojawić się już u dzieci, dlatego należy jak najwcześniej zadbać o ich zęby, także mleczne. Wpojenie odpowiednich zasad higieny z pewnością zaowocuje pięknym i zdrowym uśmiechem w życiu dorosłym! Oczywiście na zmianę nawyków lub dodanie do swojej codzienności kilku nowych, zdrowych rytuałów nigdy nie jest za późno, dlatego już dziś zacznij prawidłowo dbać o zęby.